AT89C4051-24SU
Mfr.Part #
AT89C4051-24SU
Manufacturer
Atmel (Microchip Technology)
Package/Case
Datasheet
AT89C4051-24SU
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
Stock
552
Manufacturer :
Atmel (Microchip Technology)
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
15
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LED, POR
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V